[:en]CamperVan or MotorHome?[:cs]Kamper Van nebo Karavan?[:]

[:en]...simply enyoy[:]

[:en]CamperVan or MotorHome?[:cs]Kamper Van nebo Karavan?[:]

11.26.2019 Blog 0
[:en]

Welcome to the camper rental. Somehow our site could start. The name’s a little strange, isn’t it? We are generally accustomed to the word caravan, which was originally a designation for a caravan, today the term has also generalized for smaller motor homes. The caravan is then perceived as a larger independent vehicle, not a trailer. We could still include a caravan in this category, but we feel it’s a little different.

In the English world, the category of motor homes is perceived as Caravan or Motorhome, but English also knows the word Camper, which can be translated as a camper, and there is something more outdoor, but at the same time nothing luxurious. Plus the van is in the English world Van. So in Czech we use camper or campervan.

Our campers are for 2-4 passengers, depending on whether we are talking about small or large vans. For example, you will not find a toilet or shower in the campervan. Everything is adapted to the low price, a little at the expense of comfort and luxury. Our philosophy is to travel and live cheaply. The advantage is minimal travel costs and the ability to stay overnight in places where you can not get with a big car.

The caravan is a big car, we don’t have to lie about its aerodynamics. It just won’t go cheap, inside you will find everything in the highest possible quality, adapted to maximum comfort and luxury. This corresponds to the price for rental and consumption.

Camper van, on the other hand, is an ordinary small van with a few small modifications that do not interfere with the car’s aerodynamics. For maximum savings on long journeys, some vehicles have LPG installed. When we talk about consumption, it’s really at a minimum. You can no longer travel cheaper!

Let’s look at housing here too, there are considerable differences. Against a comfortable caravan, our camper is actually just one large but comfortable bed in a small van. We’ll add some camping utensils, a cooker, a folding table and chairs, and get out of town.

Prices are set to always be more advantageous than a combination of renting an ordinary car and finding accommodation when traveling. Apart from the fact that if you go for two, you will save more than 2/3 of your travel and accommodation costs.

[:cs]

Vítejte v půjčovně kamperů. Tak nějak by naše stránka mohla začínat. Ten název je trochu zvláštní, že? Jsme obecně zvyklí na slovo karavan což původně je označení pro obytný přívěs, dnes už ten výraz zobecněl i pro menší obytné auta. Obytné auto je pak vnímáno jako větší samostatné vozidlo, nikoli už přívěs. Do téhle kategorie bychom ještě mohli zařadit maringotku, ale to už cítíme, že je trošku jinde.

V anglickém světě je kategorie obytných vozů vnímána jako Caravan nebo Motorhome, nicméně angličtina zná i slovo Camper, což se dá přeložit jako táborník, a tady už je cítit něco víc outdoorového, ale zároveň nic luxusního. Navíc dodávka je v anglickém světě Van. Takže přeneseno do češtiny používáme kamper, případně kampervan.

Naše kampery jsou určeny pro 2 – 4 cestující, podle toho jestli se bavíme o malé nebo velké dodávce. V kampervanu například nenajdete toaletu ani sprchu. Všechno je přizpůsobeno nízké ceně, tak trochu na úkor pohodlí a luxusu. Naší filozofií je levně cestovat a bydlet. Výhodou jsou minimální cestovní náklady a možnost nocovat na místech, kam se s velkým autem nedostaneš.

Karavan je velké auto, o jeho aerodynamice si nemusíme nic nalhávat. Prostě to levně jezdit nebude, uvnitř najdete všechno v nejvyšší možné kvalitě, uzpůsobené maximálnímu pohodlí a luxusu. Tomu pak odpovídá cena za pronájem a spotřeba.

Naproti tomu kamper van je obyčejná malá dodávka s několika malými úpravami, které nezasahují do aerodynamiky vozu. Pro maximální úsporu na dlouhých cestách máme v některých vozech instalované LPG. Pokud se bavíme o spotřebě, je to opravdu na minimu. Levněji už cestovat nelze!

Podívejme se na bydlení i tady jsou značné rozdíly. Proti pohodlnému karavanu je náš kamper vlastně jen jedna velká, ale pohodlná, postel v malé dodávce. Přidáme k tomu nějaké tábornické nádobí, vařič, skládací stolek a židličky a hurá ven z města.

Ceny jsou nastaveny tak, aby byly vždy výhodnější, než kombinace pronájmu obyčejného vozidla a shánění ubytování při tvém cestování. Nehledě na to, že že pokud jedeš ve dvou, ušetříš více než 2/3 nákladů na cestování a ubytování.

[:]